niedziela, 16 czerwca 2013

Program mentorski Sputnika - II edycja 2013/2014





Rozpoczynamy nabór na drugą edycję rocznego programu mentorskiego Sputnika. Pierwsza edycja zaowocowała powstaniem wyjątkowych materiałów fotograficznych, które zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym pracę uczestników pod okiem mentorów.



(c) Karolina Gembara 2013



Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności w dokumencie fotograficznym. Kurs trwa 9 miesięcy od października do czerwca.




(c) Maciej Gapiński 2013




Idea tutoringu

Ideą warsztatu jest bliska współpraca studenta z tutorem. Każdy uczestnik będzie miał przypisanego jednego fotografa, który zapewni mu indywidualne prowadzenie i opiekę. Będzie z nim na bieżąco konsultował pracę nad własnym rocznym projektem dokumentalnym.Dodatkowo możliwy będzie udział studenta w pracach fotografa w charakterze asystenta.  Zakres takiej współpracy zależny będzie od indywidualnych ustaleń oraz od potrzeb i możliwości obu stron.



(c) Marta Berens 2013


Równolegle studenci stworzą kameralną grupę, która będzie regularnie spotykać się na zajęciach i konsultować swoje prace z pozostałymi fotografami Sputnika. Na wspólnych zajęciach fotografowie poprowadzą również cykl zajęć dotyczący najważniejszych zagadnień dokumentu fotograficznego oraz zaproszą ekspertów z różnych dziedzin fotografii.




(c) Kuba Bors 2013

Nabór
Przyjęcia na program mentorski odbywają się na podstawie oceny portfolio oraz rozmowy. Zarówno ocena portfolio, jak i rozmowy, będą się odbywały sukcesywnie, a zakwalifikowani uczestnicy będą przyjmowani w kolejności zgłoszeń, aż do zapełnienia się miejsc. Na kursie jest maksymalnie 12 miejsc.Portfolio można przesyłać od dziś do 15 sierpnia na adres info@sputnikphotos.com. Prosimy o przesyłanie zdjęć (max. 15 fotografii w niskiej rozdzielczości, max. 1000 pikseli dłuższy bok) i krótkiej informacji o sobie. Do tego czasu odbędą się również rozmowy, które będą umawiane indywidualnie po pozytywnej ocenie portfolio. 




(c) Krzysztof Racoń


Program
Program kursu składa się z 2 modułów, które realizowane są podczas comiesięcznych weekendowych zjazdów w Warszawie. Zjazdów jest łącznie 9.


Sobota 
Przeznaczona jest na kurs ogólny, prowadzony kolejno przez wszystkich fotografów


- 2,5h na konsultację projektów, nad którymi pracują studenci z jednym z fotografów Sputnika. Fotografowie konsultować będą rotacyjnie co na różnych etapach projektu pozwoli na otrzymanie informacji zwrotnej od wszystkich prowadzących fotografów.

- 2,5h na zajęcia z poszczególnymi fotografami, którzy na pierwszym spotkaniu w roku zaprezentują swoje projekty i opowiedzą o metodach swojej pracy.
 Kolejne spotkania z fotografami będą określone tematycznie i dotyczyć będą kluczowych zagadnień z dziedziny dokumentu m. in. takich jak:

-       Współczesne trendy w dokumencie i analiza rynku fotograficznego

-       Etapy pracy nad projektem długoterminowym

-       Praca z bohaterem

-       Sposoby prezentacji i promocja projektów


-       Praca nad publikacją fotograficzną



Niedziela
Przeznaczona jest na indywidualne spotkania studentów ze swoimi mentorami. Te spotkania mogą być jednakże ruchome i ich terminy będą każdorazowo indywidualnie ustalane zależnie od możliwości fotografów.

Dodatkowo i niezależnie od terminu spotkań z mentorem, w tym dniu odbędą się spotkania z zaproszonymi gośćmi – profesjonalistami z dziedzin związanych z fotografią dokumentalną takich jak:

-       projektowanie książek

-       edycja zdjęć

-       przygotowanie zdjęć do druku


-       fotografia kolekcjonerska

-       multimedia

-       pisanie grantów



Bliższa współpraca z mentorem
Niezależnie od zjazdów studenci będą mogli uczestniczyć w bieżącej pracy fotografa w wymiarze i na zasadach określonych indywidualnie.

 

(c) Łukasz Gryko


Prezentacja projektów

Kurs mentorski zakończy się podsumowaniem projektów uczestników , wydawnictwem fotograficznym i promocją na blogu oraz facebooku. Forma publikacji będzie zależeć od finansów i indywidualnych ustaleń z grupą.


Koszt kursu
Wysokość opłaty za roczny kurs - 6 000 zł przy płatności jednorazowej lub 6 500 zł w rozbiciu na 2 raty (3 500 i 3 000 zł).

Fotografowie prowadzący

Jan Brykczyński - zwycięzca tegorocznej Syngenta Photography Award, pracuje nad nagrodzonym projektem o miejskich uprawach w czterech światowych metropoliach.
www.janbrykczynski.com




(c) Jan Brykczyński / Sputnik Photos



Rafał Milach - autor książek fotograficznych „7 Rooms”, "In the car with R" i "Black Sea of Concrete". Stypendysta Magnum Foundation i Ministerstwa Kultury. Laureat  wielu prestiżowych nagród m. in. World Press Photo, POYi, Magnum Expression Award. Wykładowca ITF na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.
www.rafalmilach.com




(c) Rafał Milach / Sputnik Photos



Adam Pańczuk - autor głośnego cyklu Karczeby; nagrodzony w konkursie Pictures Of The Year i wielu innych konkursach. www.adampanczuk.pl




(c) Adam Pańczuk / Sputnik Photos



Agnieszka Rayss - wydała książkę o kobietach i pop-kulturze „American Dream”, dwukrotna laureatka konkursu Pictures of the Year International i wielu innych nagród.





(c) Agnieszka Rayss / Sputnik Photos

















4 komentarze:

  1. Nie można wysłać zgłoszenia ponieważ skrzynka pocztowa jest przepełniona...

    OdpowiedzUsuń
  2. zaraz temu zaradzimy, a zgloszenie prosimy wobec tego wyslac na sputnikwarsztaty (at) gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy planowana jest edycja 2014 :) ?

    OdpowiedzUsuń